Bugun...

EROL YILDIRIM - BİR ANI

 

1975-1976 Eğitim öğretim yılı. Savaştepe Öğretmen Okuluna başladık. Bu yıl aynı zamanda köyümüzün öğrencilerinin Savaştepe'ye Beyköylü Küçük Ali'yle gelip gitmeye başladıkları ilk yıl.
Biz öğretmen okuluna gelip giden üç kişiyiz(ben, İbrahim Hoca ve Turan Atak).
Soğuk bir kış günü akşam üstü saat 4,30 civarı köye gelmek için yola çıktık.Başlayan kar yağışı ve fırtına gitgide şiddetini arttırıyordu. Arabada bizim dışımızda Soğucak ve Beyköy'den öğrenciler vardı. Beyköy'den ve Soğucak'tan öğrencilerin olması günlerden cuma yani haftasonu olmasındandı.
Muhtan yokuşunu çıkmamıza yaklaşık 200 metre kalmıştı ki yolda kayan bir kamyonun bizim şeridi kapatması yüzünden durmak zorunda kaldık. Duruş o duruş.Tüm uğraşlarımıza rağmen bir daha kalkamadık. Endişe ile arabanın içinde beklerken Kocabıyıklar'dan Habra'nın traktörünün kamyonu çekmek için geldiğini gördük. Şarampole kayan kamyonu çıkaramadı.Ama bizi peşine takıp Kocabıyıklar'a götürdü. Geceyi Kocabıyıklar'da geçirdik. Sabah köy odasında oturuyorduk. Akşamki havadan eser yoktu, günlük güneşlik bir gündü. Dışarıdan "Mecidiyeliler geldi" diye sesler duyduk. Sevinçle dışarı koştuk. Karşımızda Bakkal Halil İbrahim Dayı, Küçük Ali'nin babası, Sağlıkçı İsmail Abi ve şuan hatırlayamadığım bir iki kişi daha vardı. Anlattıklarına göre; gece yaya olarak Savaştepe'ye gitmişler. Orada bizim yola çıktığımızı öğrenmişler. Daha sonra yolun sağını solunu(acaba araba bir tarafa mı uçtu?) kontrol ederek geri dönmüşler.Sabahta bir köye sığınmış olabileceğimizi düşünerek köylere bakmışlar ve bizi öyle bulmuşlar.
Gelenlerin içinde dikkat çeken kişi Sağlıkçı İsmail Abi idi. Çünkü ne çocuğu ne de bir yakını vardı. Üstelik ayağı da sakattı.Yani yola çıkanlarla birlikte olması için hiçbir sebebi yoktu. Soğuk kış gününde gidip sıcacık yatağına yatması kadar doğal bir şey olamazdı.
Fakat o Mecidiyelilerle birlikteydi.
O MECİDİYE'YE GELDİĞİ GÜNDEN İTİBAREN KENDİNİ BİR MECİDİYELİ OLARAK KABUL ETMİŞ; ONLARIN ÜZÜNTÜSÜNÜ KENDİ ÜZÜNTÜSÜ SEVİNCİNİ KENDİ SEVİNCİ OLARAK GÖRMÜŞTÜ.
VE DAHA DA ÖNEMLİSİ O BİR BABAYDI...
NUR İÇİNDE YAT SAĞLIKÇI İSMAİL...
BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN...HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI