Bugun...

Hasbi Şahin - KÖYE ÖZLEM

 

Değerli mecidiyeliler,

Bildiğiniz gibi her ay bizlere mesaj verdiğini düşündüğümüz bir fotoğrafı "ayın fotoğrafı" bölümünde yayınlıyoruz. Yakın zamanda yayınlanacak fotoğrafı anketle belirleyeceğiz. Bu ay rahmetli sefer şahin amcanın çocukları tarafından tamir edilen ve tekrar kullanılabilir hale getirilerek yıkılmaktan kurtarılan evinin fotoğrafını yayınlıyoruz.

Biliyorsunuz en büyük üzüntümüz köyümüzde boşalan ve garip, karanlık, hüzünlü kalan evlerimizdi. Halbuki o evlerde ne ömürler , ne hüzünler, sevinçler, sohbetler, kahkahalar, gözyaşları geldi geçti. Bazen o sıcak yuvamızda anamızın dizinde oturduk ağladık, bazen babacığımızın sohbetlerini yada vasiyetlerini dinledik. Akşamları evlerimizi dolduran o komşularımız nerede şimdi.. Nerede şimdi sabanıyla, öküz arabasıyla , döveniyle yollardan geçen aksakallı insanlar, çeşmeye su doldurmaya giden kızlar, tarladan gelecek çoluk çocuğunu bekleyen nineler nerede.. Artık köyde yollar da garip ,karanlık ve sahipsiz. Eskisi kadar onlara da ihtiyaç kalmadı. Ne üzerinde yürüyen insanlar, ne karda kayan çocuklar ne de koyun sürüleri geçmiyor artık.
Köyümüzün yolları evleri garip de dışarıda yaşayan insanlarımız garip değil mi? Hele birde baba ocağına son kilidi vurup, ayrılırken arkanızdan yıllardır “hadi yavrum hayırlı yolculuklar, haftaya yine gelin, dikkatli gidin” diye uğurlayan bir ananız babanız yoksa, yıllarca aradığınız ve telefonunuzda “köy” diye kayıtlı telefonun ucunda kimse kalmadıysa, bayramlarda ne yapacağım diye düşünmeye başlamışsanız, evinize geldiğinizde tertemiz bulduğunuz balkon ve bahçenin düşen yapraklarla kaplandığını bir Allahın kulunun o eve ayak basmadığını gördüğünüzde garip ve yalnız olduğunuzu anlarsınız.
Peki ne yapacağız ? İçimiz sızlamasın diye hiç uğramayacak mıyız evimize, sokağımıza, vatanımıza.. Köyümüze yıllardır uğrayamayan insanlarımızın dahi vatan özlemi ile içinin yandığını biliyoruz. Öyleyse geçmişimize, hatıralarımıza, vatanımıza, evimize sahip çıkacağız. Çocuklarımıza, torunlarımıza yavrum biz buyuz diyebilmeliyiz. Eğer çocuğumuz veya torunumuz dedesinin, ninesinin mezarını bilmiyorsa yok olmuşluğumuza oturup ağlamalıyız.

Bu duygular içerisinde sefer amcanın evinin ayakta tutulmasına ait fotoğrafları ayın fotoğrafı olarak seçtik. Yıllarca o ev virane ve düşkün durdu. Ama şimdi sanki bakımsız, üstü başı yırtık küçük bir kız çocuğunun giydirilip kuşatıldılığı gibi güzel ve etrafına GÜLÜMSÜYOR. SANKİ SEFER AMCA, EMİNE YENGE EVİN ÖNÜNDE OTURMUŞ “EVLATLARIM SİZE YAKIŞAN DA BUYDU” YILLAR SONRA DA OLSA HOŞ GELDİNİZ, ŞİMDİYE KADAR NEREDEYDİNİZ DİYORLAR. O EVİN TAMİR EDİLMESİNE ONLARIN İHTİYACI YOK BİZLERİN İHTİYACI VAR.

ŞİMDİ İMKANI OLANLARA SESLENİYORUZ. ARTIK BU SON KUŞAK, BUNDAN SONRA GELENLERİN BU ÖZLEMLERİ OLMAYACAK. BABA OCAKLARIMIZI TEKRAR CNLANDIRALIM. BİR BAYRAMDA, DÜĞÜNDE, HAYIRDA VEYA YAZIN BİR HAFTALIK TATİLİMİZDE KARDEŞLERİMİZLE BERABER GEÇİRECEK ORTAMI OLUŞTURALIM. ANAMIZIN,BABAMIZIN, DEDELERİMİZİN, NİNELERİMİZİN MEZARLARINI ZİYARET EDELİM ÇOLUK ÇOCUK. MEZARA DOĞRU GİDERKEN ALANDA DİKKATLİ BAKIN YIĞIN YIĞIN HARMANLARI , SÜRÜLEN DÖVENLERİ, MISIR SOYAN İNSANLARI GÖRECEKSİNİZ EĞER GÖNÜL GÖZÜYLE BAKABİLİRSENİZ. EĞER GELMESSENİZ, GÖNÜL GÖZÜNÜZ ÇOCUKLARIN SORUNLARINI, HASTALIKLARINIZI, KÖHNELENMİŞ KLASİK TELEVİZYON HABERLERİNİ VEYA DİZİLERİNİ GÖRECEK VE SİZE YAZIK OLACAK. GELİN KÖYDEKİ BABAOCAKLARINI CANLANDIRALIM. GEÇMİŞİMİZE VE HATIRALARIMIZA BİR MERHABA DİYELİM.

 HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI