Bugun...

Şaban IŞIK - KÖY HAYRI ve BAHAR ŞENLİKLERİNİN ARDINDAN (1)

 

KÖY HAYRI ve BAHAR ŞENLİKLERİNİN ARDINDAN (1)

Köy hayrı en son 2007 yılında yapılmıştı. O günden bu güne uzun bir süre geçmesine rağmen ve her yıl Mayıs ayı yaklaştığında tekrar yapılması konusunda dilekler ve hatta küçük çabalar olmasına rağmen bir türlü başarılamamıştı. Görülemeyen ve bilinemeyen sebepler köy hayrının yapılmasına engel olmuştu. Köy hayrı biraz sahipsiz kalmıştı. Aradan geçen beş yılda yapılamadı.
***
2007 yılında yapılan köy hayrına katılmıştım. Bu benim için o tarihe kadar katıldığım ilk ve tek köy hayrıydı. O tarihte çektiğim üç dört fotoğrafı köy sitesine koyarken albüm ismini "2007 KÖY HAYRI-BAHAR ŞENLİKLERİ" şeklinde belirlemiştik. Oysa o zaman etkinlik olarak yalnızca hayır yapılmıştı ve başkaca bir etkinlik de yapılmamıştı. Beş yıl sonra o albüme ismini veren "Bahar Şenliği" etkinliği gerçekleşti. Pek çok kişinin tereddüdüne rağmen hayır komitesinin cesareti ve köylümüzün hoşgörüsü sayesinde "Köy Hayrı" ve "Bahar Şenlikleri" birlikte yapılabildi. Hem de bahar şenlikleri adı altında yapılan etkinlikler "hayır" formatını bozmadan, günün anlamına ters düşmeden yapılabildi. Bundan hiç kimse rahatsız olmadı.
***
Köy hayrı ile ilgili sitemizde yapılan yorumlar çok yetersiz kaldı. Ben isterdim ki yorumlar ve eleştiriler getirilsin, bu sayede önümüzdeki yıllar bu etkinliği kusursuz ve daha güzel bir şekilde yapabilelim.
***
Bu yılki köy hayrında ilkleri yaşadık. Bahar şenlikleri ile birlikte yapılmış olması bir ilkti. Bu yönüyle hataları ve eksikleri de olsa güzeldi. Bir başka yönü, yapılan köy hayrı bize istersek başarabileceğimizi gösterdi. Köylülerimiz arasındaki birlikteliği sağladı. Bu tür etkinliklerin çekişmeden, kıskanmadan ve ben duygusu öne çıkmadan hep birlikte yapılabileceğini gösterdi. Bu çok önemliydi ve başarıldı. Bir başka güzellik de hayırsever köylülerimizin ve Mecidiye köyünü seven dostların yardım konusunda gösterdikleri cömertlikti. Ayni ve nakdi olarak yapılan yardımlar köy hayrının yapımına fazlası ile yetti. Toplanan paraların artan yaklaşık 1500- TL ile köyümüzün ihtiyacı olan sandalye alındı. Buda bir ilk oldu. Bundan sonra bu tutarların artırılması konusunda neler yapabileceğimizi planlamalıyız.
***
Bu etkinliklerimiz sırasında eksiklerimiz de oldu. Hizmet ve görev dağılımını iyi planlayamadık. Bunun yansıması yemek dağılımında görüldü. Köyümüz dışından gelen misafirlerle ilgilenemedik. Bence bir ekibin dışarıdan gelenlere "hoş geldiniz" diyecek kadarda olsa ilgisi gerekiyordu. Mevlit okunan alan iyi planlanmamıştı. Güneşin altında kaldı ve zemin iyi değildi. Çadır yetersiz kaldı. Ses düzeninde sıkıntılar yaşandı. Çocukların uçurması için alınan 10 adet uçurtmanın hiçbirisi uçurulamadı. Yine Hasbi amcalarının aldığı balonlar arabada unutulduğu için dağıtılamadı. Ama bunlardan hiç birisi kayda değer bir kusur olarak görülmedi. Her şeye rağmen Bahar Şenlikleri ve Köy Hayrı çok güzeldi…
***
Bu başarıda emeği geçen başta Tertip Komitesine, Köy muhtar ve azalarına, Köy derneğine, ayni ve nakdi yardımda bulunan hayırsever köylülerimize ve dostlarımıza, genç-yaşlı demeden hizmet eden köylülerimize ve sayamadığımız niceleri ile birlikte köy hayrımıza katılan bütün MECİDİYELİLER ile MECİDİYE KÖYÜ DOSTLARINA köyümüz adına teşekkür ediyoruz. (27.05.2012)HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI