Bugun...

Şaban IŞIK - KÖY HAYRI ve BAHAR ŞENLİKLERİNİN ARDINDAN(2)

 

KÖY HAYRI ve BAHAR ŞENLİKLERİNİN ARDINDAN(2)

Geçen yazımda köy hayrı ile ilgili olarak pek yorum ve eleştiri yapılmadığını söylemiştim . Çünkü farklı bakış ve farklı gönüllerden gelecek eleştiri ya da övgüler önümüzdeki yıllarda yapılacak köy hayrı ve etkinliklerinde yol gösterici olacaktır. Ben gelecek yıllarda yapacağımız köy hayrı etkinlikleri ile ilgili olarak birkaç öneride bulunmak istiyorum…
********
1-KOMİTE OLUŞTURALIM
Bu etkinlikte birinci derecede rol alabilecek kişiler belirlenmeli, bu isimler iki ay önceden sitede ilan edilmelidir. Komite şeklinde oluşturulacak grup içinde; Köy muhtar ve bir azası, Köy derneği başkanı veya temsilcisi, Soma, Savaştepe, Bandırma, Balıkesir, İzmir gibi köylülerimizin ikamet ettiği yerlerden birer kişi ve komitede bulunmasında fayda beklenilen başka kişiler de olabilir…

2-STANDLAR OLUŞTURALIM
Köy web sitemizi ve Köy derneğimizi tanıtıcı standlar oluşturalım. Bu standlar kuracağımız çadır içerisinde bölmeler oluşturmak suretiyle yapılabilir. Köy derneğimizi tanıtmak birinci amaç olmakla birlikte, yeni üyeler kaydetmek ve aidatları da toplamak bu kapsamda yapılabilir. Köy web sitesi standına kuracağımız bir iki bilgisayar ile sitemizi tanıtabiliriz. Evinde , işyerinde internet olduğu halde köy web sitemizden haberdar olmayan pek çok köylümüz olduğuna ben bizzat şahidim.

3-KERMES DÜZENLEYELİM
Bu konuda şimdiden bir seferberlik başlatalım. Analarımız, bacılarımız, eşlerimiz bir iki parça elişi hazırlasın , hazırlanan bu elişlerini o gün orada satalım; birileri o gün orada gözleme , bükme yapsın ve bunları satsın; birileri yayıkta yaptığı ayranı satsın ; birileri çekirdek satsın, … örnekler çoğaltılabilir. Elde edilecek geliri köyümüzün ihtiyaçlarında kullanalım.

4-SERGİLER DÜZENLEYELİM
Benim aklıma ilk gelen "Fotoğraf Sergisi". Bu konuda meraklıların ilgisini çekmek ve sergilenmeye değer fotoğraflar elde edebilmek adına yarış düzenleyebiliriz. Ya da eski dönemlere ait olup albümlerde kalmış köyümüz geçmişine ait fotoğrafları toplayıp bunları belli ebatta büyüterek sergileyebiliriz. Eğer bunlardan hiç birisini yapamaz isek ben kendi adıma son beş yıl içinde köyümüz ile ilgili olarak çektiğim fotoğraflardan oluşan böyle bir sergi açmayı, burada sergilediğim fotoğrafları satmayı ve elde edilecek geliri de köyümüzün ihtiyaçlarında kullanılmak üzere bağışlamayı düşünüyorum.

5-YARIŞMALAR DÜZENLEYELİM
Yumurta, çuval, halat çekme gibi yarışmaların yanında köy ve köylülerimiz üzerine yazılmış şiir, anı, hikaye türünde yazılarla ilgili olarak yarışma düzenleyebiliriz. Şarkı-türkü yarışması da düşünülebilir.
********
Benim şimdilik aklıma gelen öneriler bunlar. Sizlerden bu önerilere ilavelerde bulunmanızı ve benim önerilerim hakkındaki düşüncelerinizi yazmanızı bekliyorum. Ancak, her yıl anneler gününe denk getirerek köy hayrı ve bahar şenlikleri adı altında kutlamaya çalıştığımız etkinliğin ana temasının "köy hayrı" olduğu unutulmamalıdır.(05.06.2012)

 HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI